Наричат Димитър Томов „разказвачът на българското“.
На 4 март от 17.30 ч. в Градска библиотека ще представи книгата, съдържаща разкази за съдбата на Ботевите четници и за Освобождението на България -„По времето на неизгубените следи”.
„Как изглежда Априлската епопея в тези разкази? – Те ни потапят в епизоди, показателни за националния дух и за волята на българите да отхвърлят чуждото господство.
Придържа се към фактите, но премества акцента върху драматични обстоятелства й ги обвързва с живота на своите герои.
Героите на Томов са уязвими многострадалци, изправени пред мощната Османска империя. Писателят обгръща с обич и друг тип герои – обикновени хора с надежда за спасение… Завладян от магията на художественото слово, читателят остава подвластен на тази надежда. Това слово има всички шансове да надживее историческите истини, които са описани тук, защото ще заживее дълбоко в сърцата на всеки ценител на проникновената белетристика…. при талантливите писатели художествената памет прониква по-добре в съзнанието от историческата.
…Разказите му изобилстват с думи и изрази, които са излезли от обръщение в днешните медии и в творбите на забързаните писатели с амбиции да следват литературната мода. Тези особености в стила на Томов свидетелстват за неговото богатство и красота.“
проф. Стоян Атанасов
Кой е Димитър Томов
Роден е през 1957г. в Павликени. Висшето си образование завършва в Юридическия факултет в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Работил е като директор на Университетско издателство „Св. Климент Охридски“. Публикувал е множество статии и разкази.
Издава първата си книга „Пришълец“ през 1985г. Няколко години по-късно публикува повестта „Животът продължава“. Разказите си издава в сборника „Безкрайният катун. Цигански работи“ през 2004г. Автор е на още няколко популярни сборника с разкази като „Пътища“ и „Трусове на любовта“.
Носител е на няколко награди като тази на Съюза на българските писатели и отличието „Йордан Йовков“ за белетристично творчество. През 2016г. става носител и на националната литературна награда на името на Георги Караславов.
За какво се разказва в произведенията му
В книгата „По времето на неизгубените следи“ действието се развива по време на Априлското въстание и разказва за съпротивата на четниците на Христо Ботев. Творбата ни пренася в годините преди Освобождението, за да ни направи задочни свидетели на сбъдването на една голяма мечта – България да бъде свободна.
Димитър Томов става много популярен и със сборниците си с разкази, сред които се отличава изданието „Нос „Павликени“. В него са представени три цикъла с разкази, както и подбрани творби от наградената от Съюза на българските писатели книга за най-добра белетристика през 2006 г. „Пътища“.
Сборниците му „Трусове на любовта“ и „Безкрайният катун. Цигански разкази“ също будят интереса на читателите с вълнуващите истории и герои в тях.